Project Description
Ze względu na doniosłe konsekwencje mobbingu w sferze zdrowotnej, osobistej, zawodowej kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, a w szczególności:
- monitorowanie sytuacji pod kątem występowania w organizacji przypadków mobbingu,
- szkolenia osób pracujących z zakresu mobbingu,
- wdrożenie skutecznej procedury przeciwdziałania mobbingowi w organizacji.
Czas trwania
Cel warsztatu
Cele każdorazowo dopasowujemy do potrzeb danej grupy, najczęściej jest to:
Ramowy program warsztatu
Program szkolenia pod względem zawartych w nim treści jest skonstruowany tak, aby w kompleksowy sposób podjąć problematykę dotyczącą mobbingu w organizacji i uwzględnić specyfikę organizacji zarówno w obszarze typowych form i przejawów mobbingu, jak i skutecznych narzędzi przeciwdziałania i reagowania na jego występowanie. Treści programowe na każdym etapie realizacji szkolenia wsparte będą dobrymi praktykami, wskazaniem źródeł inspiracji i propozycjami sprawdzonych rozwiązań.
Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu
Do kogo adresowane jest szkolenie?
Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich osób (współ)pracujących. W dzisiejszych czasach w kwestii mobbingu nie pytamy „,czy”, a „kiedy”. Każdy i każda z nas powinien wiedzieć, jak go rozpoznać, reagować i przeciwdziałać jego występowaniu, powinien mieć narzędzia i umiejętność ich stosowania. Prawo tym obowiązkiem obciąża pracodawcę.
Co jeszcze możemy dla Was zrobić uzupełniając warsztat antymobbingowy?
W sytuacji zgłoszenia mobbingu często pojawia się panika – co zrobić, jak zareagować, co powiedzieć, jakie informacje będą potrzebne i komu, wreszcie, jak nie dopuścić do eskalacji trudnych zachowań i zabezpieczyć zespół, a co jeśli sprawa trafi do sądu? Osobami, które stają w obliczu tych wszystkich niewiadomych są osoby pracujące na co dzień w dziale HR, ewentualnie tzw. osoby zaufania działające w organizacji. Mając na celu ich bezpieczeństwo emocjonalne w sytuacji dużego stresu, jak również skuteczność i profesjonalizm podejmowanych działań skuteczne jest przeszkolenie działu HR albo osób będących w komisji antymobbingowej w organizacji z zakresu „zarządzenia sytuacją po uzyskaniu informacji o mobbingu”. Ważną częścią szkolenia będzie zapewnienie dodatkowego wsparcia dla osób uczestniczących w zajęciach poprzez konsultacje, sesję pytań i odpowiedzi, wsparcie umiejętności komunikacyjnych, zarządzania i deeskalacji konfliktu w kontekście przeciwdziałania i reagowania na sytuacje mogące być potencjalnie uznane za mobbing.
Szkolenie takie ma charakter specjalistyczny i obejmuje m. in. takie tematy, jak:
- narzędzia reagowania na zjawisko mobbingu (prawne, organizacyjne, społeczne, psychologiczne)
- modele reagowania w sytuacji zgłoszenia mobbingu (mediacja, metoda wspólnej sprawy)
- mechanizmy działania osób, które są świadkami.
- Wyjaśnianie okoliczności mobbingu
- trening umiejętności rozmowy z osobą podejrzaną o mobbing,
- trening umiejętności rozmowy z osobą pokrzywdzoną.
Mamy wieloletnie doświadczenie opracowania, wypracowywania z zespołami i weryfikacji blisko setki procedur przeciwdziałania mobbingowi w organizacjach. Nasi Klienci cenią sobie ekspercką weryfikację przyjętych przez nich dokumentów, alternatywnie, zlecają ich zaprojektowanie profesjonalistom tak, by spełniały najwyższe standardy jakościowe i były uznawane przez sądy.
W sytuacji zgłoszenia mobbingu dla części organizacji lepsze jest zlecenie wyjaśnienia sprawy zewnętrznej komisji. Zdejmuje to stres, niepewność, niepotrzebne emocje z osób (współ)pracujących z organizacją, a zapewnia profesjonalizm i terminowość decyzji. Mamy doświadczenie w projektowaniu i realizacji postępowań wyjaśniających dotyczących mobbingu, szkolimy także organizacyjne komisje antymobbingowe z realizacji takich postępowań.
Jednocześnie w tych sytuacjach, w których nie potwierdza się oskarżenie o mobbing, a komisja dopatruje się zaostrzonego, najczęściej wielopłaszczyznowego konfliktu, nasi mediatorzy wspierają proces komunikacyjny tak, by wypracowane porozumienie umożliwiało bezpieczne funkcjonowanie wszystkich stron sporu w organizacji.
Ponadto realizujemy profesjonalne scanningi organizacji pod kątem występowania w nich sytuacji niepożądanych – dyskryminacji, mikronierówności oraz mobbingu, a Klient otrzymuje od nas raport wraz z rekomendacjami działań naprawczych.
Jak wyglądają nasze warsztaty dotyczące tematu mikronierówności?
Nasz program jest elastyczny pod względem treści i zawsze dostosowujemy go do potrzeb klienta, dlatego realizujemy go również w innych, skróconych formach:
Każda z wyżej wymienionych form – czy to działania uświadamiające, czy zajęcia rozwijające kompetencje – będzie przydatna w innej sytuacji. Naszym zadaniem jest wspólnie dopasować proces do potrzeb i możliwości odbiorców.
Poznaj trenerki:
Warsztat prowadzony jest przez ekspertów i ekspertki D&I:
Dominika Sadowska
Ekspertka z zakresu prawa i polityki antydyskryminacyjnej. Założycielka i ekspertka Divercity+, współpracuje z Diversity Hub.
Wieloletnia mediatorka związana z największymi ośrodkami mediacyjnymi i klinikami mediacji w Polsce. Autorka licznych publikacji i artykułów dotyczących zarządzania konfliktem. Mediuje w sporach związanych z dyskryminacją, mobbingiem, molestowaniem i prowadzi postępowania wyjaśniające w sprawach dotyczących mobbingu i dyskryminacji dla organizacji biznesowych i na zlecenie sądów.
Polska doradczyni przedakcesyjna w zakresie prawa i standardów antydyskryminacyjnych, autorka Krajowego planu przeciwdziałania dyskryminacji rasowej i raportów Polski z realizacji konwencji antydyskryminacyjnych do organów traktatowych ONZ. Reprezentowała Polskę na sesjach OBWE, ONZ i Agencji UE.
Ekspertka D&I w zakresie strategii i polityk wdrażanych w biznesie, miastach i metropoliach. Opracowała miejskie polityki D&I dla największych polskich miast.